آموزش نحوه محاسبه و تعریف شارژ ساختمان به مدیران ساختمان

2 مرداد 1400
1 دیدگاه
آموزش نحوه محاسبه و تعریف شارژ ساختمان

روش تعریف شارژ ساختمان به صورت ثابت

تعریف شارژ ثابت برای واحدها ساده ترین نوع شارژ میباشد که معمولا در ساختمان‌هایی که متراژ واحدها و تعداد نفرات ساکن هر واحد به یک میزان میباشد مورد استفاده قرار میگیرد. به طور مثال ساختمانی دارای ۴ واحد میباشد که متوسط نفرات هر خانوار ۳ نفر میباشد. برای این ساختمان میتوان شارژ ثابت را تعریف کرد تا بتواند هزینه های ساختمان را تامین کند. برای دیگر ساختمان‌ها نیز ممکن است مبلغی را به عنوان پایه شارژ هر واحد در نظر گرفت.

(اینفوگراف تعریف شارژ ثابت)

شارژ محاسبه ای ساختمان به چه صورت است؟

شارژ ساکنین میتواند با درنظر گرفتن عواملی نسبت به هزینه های ساختمان قابل محاسبه باشد.

این عوامل برای این در نظر گرفته شده تا عدالت بین ساکنین برقرار باشد. به طور هزینه آب واحدی که ۵ نفر هستند با هزینه آب یک واحد تک نفره نباید به یک میزان در نظر گرفته شود. در صورتی که آب ساختمان مشاع باشد لازم است که هزینه های آب را با درنظر گرفتن ساکنین ساختمان برای واحدها تعریف کرد. 

نحوه محاسبه شارژ هر واحد

نحوه محاسبه شارژ هرواحدی در هرساختمانی متفاوت است . به طور مثال در نظر گرفتن مساحت واحد برای برآورد سهم هزینه برق و استهلاک مشاعات ساختمان و همچین در نظر گرفتن تعداد نفرات ساکن واحد برای درآورد سهم هزینه آب و استفاده از دیگر مشاعات و همینطور داشتن و نداشتن پارکینگ هرکدام از ساکنین مواردی هستند که باعث میشود الزام به تعریف شارژ محاسبه ای ایجاد شود.

برای این منظور در مراحل ثبت هزینه و تعریف شارژ محاسبه ای امکاناتی در پلتفرم مدیریت ساختمان ملکبا ارائه شده است.

(اسلایدر تعریف شارژ محاسبه ای)

(لینک ورود به نرم افزار)

انواع مدل محاسبه شارژ

  • با در نظر گرفتن پارکینگ
  • با در نظر گرفتن مساحت
  • با در نظر گرفتن تعداد نفرات ساکن
  • با در نظر گرفتن طبقه سکونت

1 دیدگاه

ارسال دیدگاه